Egy hétre nyugdíjba küldtem az iPhone-om és teszteltem Nektek ezt a két telefont. Mivel a két készülék között túl nagy különbség nem volt, így egy posztba írom meg tapasztalataimat, íme az eredmény:
Design
Gyönyörű, vékony, üveg, NEHÉZ(???). Ezek jutnak először eszembe. Az első három tulajdonság talán nem szorul magyarázatra, de az utolsó annál inkább. De komolyan, én nem tudom mit csináltak a Samsung mérnökei, gondolok itt pl. a súlyelosztásra, stb…, de elsőre olyan volt kb., mintha egy régi Nokia-t tartanék a kezembe, aztán gyorsan hozzá is szoktam, az zsebembe szinte nem is látszódott, hiszen annyira vékony mind a két készülék. A másik furcsa dolog, amivel viszont tényleg nem tudtam mit kezdeni az egy hét alatt, az az volt, hogy a telefon egész egyszerűen minden egyes alkalommal mikor felemeltem ki akart csúszni a kezemből, hiszen a hátulja egy üveglap, ergo se tapadás se semmi. Valószínű azért is volt furcsa, mert a mostani tokom bőrből készült, annak pedig elég jó fogása van. Az A5 és az A3 is három színben érhető el: arany, fehér és fekete. Én egy fekete A3-at és egy arany A5-öt kaptam.
Kijelző
Hatalmas, és még annál is nagyobb. Az elmúlt évek során nagyon hozzászoktam a 4-inch-es kijelzőkhöz, és ahogy azt már korábban megírtam, maradok is ennél a méretnél. Igaz az A3 „csak” egy 4,7″ kijelzővel rendelkezik, mégis nekem nagynak tűnt. Az A5 pedig egyenesen hatalmas volt, a maga 5,2″ átmérőjével. Az egykezes használatról már az első néhány órában le kellet szokjak. Képtelenség egy kézzel használni. Jöjjenek a száraz számadatok:
- A3: 4,7″ 720 x 1280 (HD) felbontás, Super AMOLED technológia
- A5: 5,2″ 1920 x 1280 (Full HD) felbontás, Super AMOLED technológia
Namost van itt nekünk HD meg Full HD kijelzőnk. DE. Az A3-on folyamatosan láttam a pixeleket, az A5-ön nem. Eddig rendben, viszont most jön a feketeleves. iPhone userként hozzászoktam az Apple által belőtt kijelzőkhök, értsd nekem az a „normális” kijelző. Számomra nagyon bántó színeket tudott produkálni mind a két készülék, pl.: a YouTube alkalmásban a piros sáv, narancssárgás-pirosas-rózsaszínes árnyalatot kapott, amit én a szaturáltságnak tudok be. Egyszerűen bántó volt a szemnek. Ettől eltekintve viszont elég élvezhető volt használni a hatalmas nagyobb kijelzőt. Kényelmesen lehetett rajta böngészni, videót nézni, de navigálni is.
Software
Hát hogy is mondjam…? Szokni kellett, nem is keveset. Első ránézésre letisztultnak tűnt, de mégse. Az első bekapcsolás után végig kellett csinálni a regisztrációs folyamatot, és meg is érkeztem a Home screen-re. Na itt aztán kezdődtek a problémák. Miért van egy Google feliratú mappa a kezdőképernyőn? OK, ez egy Android telefon, de akkor is?! Volt itt Google Chrome, GMail (de akkor minek a gyári levelezőrendszer, és fordítva?), Google Music, stb…
A beállításokban volt olyan menüpont, amit kb 5 percig kerestem mire megtaláltam. Pozítivum, hogy ha a jobb felső sarokban a „Search” fülre kattintunk kereshetünk a lehetőségek között. Aztán belefuttam még néhány, számomra teljesen értelmezhetetlen, dologba. Elindítottam a Facebook Messenger letöltését a Stobe-ból, le is töltötte a telefon (A3), de több, mint 10 percig próbálta feltelepíteni a készülékre. Mutatom:
Aztán itt a következő furcsaság. Vannak azok az emberek, akik megvesznek egy telefont, használják, örülnek, hogy van, és ha érkezik egy frissités rányomnak az „Update” gombra. Én is ezt tettem, és ez fogadott:
Nem akarom az iPhone-hoz hasonlítgatni a két készüléket, hiszen két teljesen más gyártó telefonjáról beszélünk, de most muszáj. iOS vs. Android:
Viszont amik nagyon tetszettek, azok a Widget-ek voltak, hiszen így nem kellett kikeressem az Alkalmazások közül pl.: Facebook-ot, hanem a Home screen-en egyszerűen kiválasztani. Egyszerű és gyors, pipa.
Teljesítmény
Erős, gyors, nincs mit szépíteni. Az A3-nál éreztem néha lassulást vagy döccenést, ha túl sok volt a háttérben futó alkalmazás, de teljesen tűrhető volt. Apropó háttérben futó alkalmazások: ha hozzáérünk a bal alsó virtuális gombhoz, fel fognak ugrani a megnyitott alkalmazások, amiket egy gombnyomással be is zárhatunk. iOS után ez hatalmas „segítség”. Kellemesen csalódtam. Nézzünk, mi dolgozik a készülékek beljesében:
- A3: Négymagos, 1,5GHz processzor
- A5: Nyolcmagos (!!) 1,6GHz processzor
A következő dolog, ami nagyon megfogott, az az akkumulátor teljesítménye volt. Mindkét telefon több, mint két napig bírta egyetlen töltéssel, pedig nyúztam őket rendesen: YouTube, Spotify, kamera, böngésző, stb… Elég Nagyon jól bírták.
Kamera
Szerintem sok mindent nem is kell írnom. A 13 MP-es kamera elég jól teszi a dolgát mind a két telefonban, néhány kép, amiket készítettem:
De akkor mivel tud többet az A5?
Majdnem elfelejtettem a lényeget. Az A5 főgombjában helyet kapott egy ujjlenyomat leolvasó, aminek segítségével fel tudjuk oldani a készüléket. Nincs más dolgunk, csak néhányszor végighúzni rajta az ujjunkat, hogy a telefon később felismerje és már kész is. Továbbá a „nagyobb testvérben” megtalálható a Health alkalmazás is. Az alkalmazásról bővebben itt tudtok tájékozódni. Illetve további plusz pont a Samsung-nak, hogy 2900mAh-ás akksit tett a nagyobb készülékbe (amit egyébként gyorstöltővel tölthetünk), az A3-as 2300mAh-ás akkuval szemben.
És akkor jöjjenek az árak
Az A3-at hazánkban 99.899 Ft-ért lehet megvásárolni, míg az A5-öt kicsit borsosabb 129.899 Ft-ért tehetjük zsebre. Szerintem egyébként a Samsung egész jól eltalálta az árazást, hiszen felső-középkategóriás készülékekről beszélünk mindkét esetben és az árak is ezt tükrözik.
Plusz az A510 megkapta a gyors töltést 😉
Igy van, ez kimaradt 🙂
Szerintem drágák. Főleg mivel hasonló tudású telefonok már 80 alatt kaphatók a5 méretben,akár nagyobb akksival. De hát ez samsung.
Igen. Viszont ha lentebb megy majd az ára, egész jó vétel lehet.
Sajtos mire annyiba kerül , mint amennyit ér ( a5 2016 kb 80-85 ezer ) már elavult lesz, ha egyáltalán lemegy ennyire.
Főleg ha azt nézzük, hogy mennyi készüléket dob piacra a Samsung évente. Ilyen tudással viszont még most is nagyon jó lehet a Huawei P8 Lite vagy most az új P9 Lite