Mi is figyelemmel követtük a ZenFone 5 család bemutatóját és azt kell mondjam, hogy szerintem marha jól sikerültek. A ZenFone 5 és 5z dizájn szempontjából megegyeznek, mindössze hardverben térnek el egymástól és az igaz, hogy nem túl egyedi a készülék a vertikális duál kamerával és a notch-csal a kijelző felső szegmensében, de mégis megvan a maga varázsa.
Kezdjük a doboz tartalmával. Tartozékként jár a telefon mellé egy 10W-os hálózati adapter, egy USB Type-C adatkábel, egy in-ear fülhallgató cserélhető gumiharangokkal, egy sim tű és végül egy szilikon tok, aminek szinte biztos, hogy minden felhasználó örülni fog.
Dizájn
A ZenFone 5 elő- és hátlapját is Gorilla Glass üveg védi és ha ránézünk, a ZenFone 5 Lite-tal ellentétben a fény megtörik a hátlapon, itt a hátlapi ujjlenyomat-olvasót tették a középpontba, ami egész kellemes hatást kölcsönöz. A 7,9 milliméter vastag készülék hátlapjából enyhén kilógó kameradudor két szenzort rejt maga alatt, illetve van egy kéttónusú LED villanónk is alattuk.
Az előlap 83,6%-át fedi le a kijelző, ami egyáltalán nem rossz arány, az oldalsó kávák picivel vékonyabbak is, mint az iPhone X-nél, azonban az alsó keret látványosan nagyobb, ami amúgy az androidos mobiloknál nem meglepő. Navigálásra a szoftveres gombokat használhatjuk majd, a kijelző fölött pedig van egy 8 MP-es előlapi kameránk, egy beszédhangszóró (ami másodlagos hangszóróként is működik), ezen felül itt kapott helyet a szokásos közelségérzékelő és fényszenzor, valamint az értesítő LED is.
A matt felületű fém keret minőségi, körbenézve a mobilt megtalálunk rajta szinte mindent, alul ott az USB Type-C csatlakozó, a mikrofon, a hangszóró és a jack csatlakozó is, a jobb oldalon találjuk a bekapcsoló és hangerőszabályzó gombokat, a bal oldalon a két nanoSIM vagy az egy nanoSIM és egy microSD befogadására alkalmas tálcát, fent és a bal felső sarokban pedig a zajszűrő mikrofonokat kapjuk. Tehát szinte minden van, leszámítva az infrát.
A hangminőség szerintem teljesen korrekt egy ilyen középkategóriás, de mégis prémium készüléktől, hozza amit én elvártam, az üveg hátlap és a matt fém keret kellemes kombó, kézben tartva sokkal drágábbnak hat, mint amennyibe tényleg kerül. Az ujjlenyomat-olvasó könnyen elérhető, gyors és pontos, 10 próbálkozásból 10-szer feloldott, ha pedig épp az asztalon van a telefon, dupla koppintással felébreszthetjük a kijelzőt és arcunkat szinte rögtön felismeri. Dizájnt összegezve a készülék szerintem ergonomikus, kényelmesen használható és prémium.
Kijelző
A ZenFone 5 előlapján egy 6,2 hüvelykes, 18,7:9-es képarányú, IPS LCD kijelzőt fogunk találni, melynek felbontása pontosan 2246 x 1080 pixel. A panel megjelenítési minősége minden szempontból remek. A maximális fényereje 550 nit, színeivel pedig a DCI-P3 színskála 100%-át, valamint az NTSC színskála 96%-át lefedi. Ennek megfelelően a színek élénkek, a kontrasztarány is teljesen jó, a FHD+ felbontás pedig szerintem bőven elegendő egy ilyen méretű okostelefonba.
Van lehetőség a színhőmérséklet állítására is a megjelenítési beállítások között, valamint van szemkímélő mód és persze akinek nem tetszik a notch, az el tudja rejteni a Huawei P20 szériánál látottakhoz hasonlóan, bár ez itt abból a szempontból nem szép, hogy fent teljesen egyenes így a kijelző, alul pedig lekerekítettek a sarkok. Nem esztétikus, nem szimmetrikus.
Szoftver
A ZenFone 5-ön Android 8.0 Oreo alapokon ZenUI 5-ös rendszert fogunk találni. Tesztünk készültekor a 2018. áprilisi biztonsági csomag volt a telefonon, illetve a tesztidő alatt érkezett is egy hibajavító frissítés.
A ZenFone 5 Lite-hoz tudom hasonlítani a szoftvert és a felületet és itt látszik, hogy sokat fejlődött a ZenUI 5 a ZenUI 4-hez képest. A felületben is a lekerekítettség a jellemző, csakúgy mint az egész telefonra, a rendszer összeszedettebb, rendezettebb és gördülékenyebb lett.
Ami újdonság, hogy az alkalmazáslistában alul megtaláljuk az öt leggyakrabban használt applikációt, a beállítások között az összes extra funkciót a Speciális menüpont alá gyűjtötték, itt megtaláljuk többek között a social appok duplikálásának opcióját, a dupla koppintásos ébresztést a ZenMotion menüponton belül, a Játékmágus funkcióval egyből rögzíthetjük a játékmenetünket, illetve a sok egyéb funkció mellett ott van az ASUS saját Animojis megoldása, a ZeniMoji, ami hááát.. közel sem olyan kiforrott, mint az Apple Animojia. Összesen három figuránk van, egy bagoly, egy betépett rókánk és egy kékeszöld medvénk. Az animáció pixeles, pontatlan és darabos, ezen a téren van még hova fejlődnie a tajvaniaknak.
A szoftver maga egyébként funkciókban gazdag, felesleges appok nincsenek rajta, ami örvendetes, emellett gyors és jól használható.
Hardver
A ZenFone 5-öt a Qualcomm Snapdragon 636-os lapkája hajtja, a készülék hazánkban 4 GB RAM-mal és 64 GB tárhellyel lett ellátva, ami szerintem még ebben az árkategóriában is elég korrekt.
AnTuTu Benchmark (AI Boost) | 138496 pont |
Geekbench 4 (AI Boost) | 1508 / 5315 pont |
Van egy ún. AI Boost funkciónk, ami 12%-kal növeli a telefon teljesítményét, enélkül az AnTuTu értékből kb. 10.000 pontot vághatunk le.
Két teljes akkumulátorciklus erejéig elsődlegesként használtam a készüléket és a mindennapi teljesítményével én abszolút elégedett vagyok. A rendszeren van még mit optimalizálni, de nem voltak olyan megdöccenések, ami miatt romlott volna a felhasználói élmény. Játékok terén többet is kipróbáltam, a kisebbek meg sem kottyannak neki, illetve két hosszabb PUBG meccs után sem melegedett fel a telefon, a játékmenet természetesen gördülékeny volt.
Adatkommunikáció szempontjából Cat.12-es LTE, Bluetooth 5.0, kétsávos WiFi, FM-Rádió, A-GPS és GLONASS támogatottság, valamint NFC is jellemzi, tehát minden megvan, amire egy átlag felhasználónak szüksége lehet.
Kamera
A ZenFone 5 előlapján – ahogy említettem – találunk egy 8 MP-es, f/2.0 rekeszértékű, Omnivision 8856 szenzorral felszerelt előlapi kamerát, amivel teljesen korrekt szelfiket lehet készíteni, sőt opcionálisan a portré mód is elérhető. A képek teljes méretben Google Drive mappánkban találhatók.
Ha átnézünk a hátlapra, akkor egy 12 MP-es, f/1.8 rekeszértékű Sony IMX363 szenzorral bíró főkamerát és egy 8 MP-es, f/2.2 rekeszértékű, széles látószögű kamerát kapunk, aminek szenzora ugyanaz, mint az előlapié.
A DxOMark tesztjén 90 pontot kapott a telefon, érdekességképp az iPhone 8 92, az LG V30 pedig 82 ponttal rendelkezik. A pontszám nem véletlen. Mi is kipróbáltuk, hogyan teljesít a ZenFone 5 kamerája és újfent elmondható, hogy az árához képest nagyon szép képeket lehet vele készíteni.
Napsütésben a dinamikatartomány meglehetősen széles, ennek eredményeképp a fényes területek nem égnek ki. Az autófókusz gyorsan és pontosan reagál, a színek és a fehéregyensúly a helyükön vannak. A széles látószögű kamera minősége láthatóan rosszabb, így ha minőségi fotót készítenél, akkor inkább állj pár lépést hátrébb.
A videókat maximum 4K@30FPS-sel tudjuk rögzíteni, ahol szintén megmutatkozik az autófókusz gyorsasága.
Akkumulátor
A ZenFone 5 akkumulátora 3300 mAh kapacitású. Ez a 6,2 hüvelykes képátló mellett nem tűnik soknak, azonban egyetlen feltöltéssel majdnem két napot kibírt nálam, ami viszont egyáltalán nem rossz. Használattól függően az átlagos kijelzőidő 5-6 óra között mozgott.
A töltési időtől viszont nem vagyok annyira elájulva, ugyanis a dobozban egy 5V/2A-es, tehát 10W-os adaptert kapunk. Ezzel a töltési idő több mint két óra.
Verdikt
Összegezzünk! Alapvetően a ZenFone 5 egy prémium, kiváló teljesítményre képes és jó fotós képességekkel rendelkező okostelefon AI funkciókkal megtámogatva. A telefon kamerája 16 jelenetet képes megkülönböztetni, ott az AI Boost, illetve akkukímélés szempontjából is rengeteg extra opciónk van.

Ha végiggondolom, nincs olyan terület, ami miatt azt mondanám a ZenFone 5-re, hogy nem jó telefon, 130-140.000 Ft-os árával pedig a hazai piacon is helyt tud állni.
Hirdetés